Foto: AIR BERLIN
A doua companie a Germaniei, Air Berlin, îşi va dubla numărul frecvenţelor de zbor către capitala României începând de anul viitor. Potrivit site-ului companiei, airberlin.com, operatorul va introduce al doilea zbor zilnic pe ruta Berlin Tegel-Bucureşti. Informaţia a apărut în premieră pe forumul pasionaţilor de aviaţie fly-ra.com.
Al doilea zbor va fi operat începând din 30 martie 2015 iar echipajul va rămâne peste noapte la Bucureşti pentru a se întoarce la Berlin a doua zi dis-de-dimineaţă. Orarul celor două curse Air Berlin va fi următorul:
– zilnic – AB8270 BER9:45 – 12:50OTP / AB8271 OTP14:55 – 16:00BER
AB8272 BER21:35 – 0:40OTP (+1) / AB8273 OTP6:30 – 7:35BER
Air Berlin a rămas singura companie care operează pe această rută şi, potrivit, unor surse din piaţă, o duce foarte bine. Dovadă fiind decizia de a introduce această a doua cursă zilnică. Lufthansa a operat, de asemenea, pe această relaţie însă a renunţat în scurt timp pentru că nu s-a bucurat de acelaşi succes. Noul zbor zilnic ce va fi adăugat din martie 2015 va oferi multiple posibilităţi de conexiune către destinaţii europene sau din Asia, graţie partenerilor Air Berlin, Etihad Airways.